Krajské město: Liberec
Rozloha: 3 163 km²
Počet obyvatel: 447 788
Hustota zalidnění: 138,8 obyvatel/km²
Počet okresů: 4 (Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily)
Počet obcí: 215
Sousedí s: Německem, Polskem a kraji Královéhradeckým, Středočeským a Ústeckým
Nejvyšší bod: Kotel (1 435 m)
Nejnižší bod: 208 m n.m. (místo, kde řeka Smědá opouští území České republiky)
Liberecký kraj leží na samém severu Čech. Po Praze je druhým územně nejmenším krajem Česka. Liberecký kraj jako vyšší územní samosprávný celek byl vytvořen v roce 2000. Sídlem a zároveň největším městem kraje je Liberec.
Jeho rozloha (3 163 km2) zabírá cca 4 % území České republiky. Počet trvale žijících obyvatel dosahuje čísla 447 788 .
Kraj sousedí s Královéhradeckým krajem na východě, Středočeským krajem na jihu, Ústeckým krajem na západě, německou spolkovou zemí Sasko na severozápadě a Dolnoslezským vojvodstvím v Polsku na severovýchodě.
Geomorfologie:
Územně náleží k Českému masivu, který je jednou z nejstarších částí evropské pevniny. Krajinný reliéf je značně členitý, dominantní jsou zejména Lužické a Jizerské hory na severu a Krkonoše na severovýchodě, výrazné jsou též kužele Ralské pahorkatiny na jihozápadě, úhlopříčně je kraj proťat Ještědsko-kozákovským hřbetem, ve Frýdlantském výběžku se rozprostírá mírně zvlněná Frýdlantská pahorkatina, mírně zvlněný reliéf má též Žitavská pánev, jejíž součástí je i Liberecká kotlina; na jihovýchodě pak do kraje zasahuje severní část Jičínské pahorkatiny. Nejvyšším bodem území je hora Kotel – 1435 m – v Krkonoších, nejnižší bod se nachází na Českolipsku a je jím hladina Ploučnice v Žandově.
Příroda:
Liberecký kraj oplývá značným přírodním bohatstvím, neboť jeho značná část je pokryta lesy a jeho reliéf je velmi členitý.
Do kraje zasahuje několik velkoplošných území, jednak Krkonošský národní park a také pět chráněných krajinných oblastí: CHKO Kokořínsko, CHKO Lužické hory, CHKO České středohoří, CHKO Jizerské hory a CHKO Český ráj. Na území kraje je 7 národních přírodních rezervací, 8 národních přírodních památek, 36 přírodních reservací, 68 přírodních památek, 3 chráněné přírodní parky. Do roku 2006 byla v kraji vybudováno 29 naučných stezek.
Turistické cíle:
Národní kulturní památky:
V kraji má statut Národní kulturní památky 11 objektů: hrad Bezděz, hrad a zámek Grabštejn, hrad a zámek Frýdlant, zámek Sychrov, vysílač a hotel Ještěd, zámek Lemberk, zámek Zákupy, zámek Hrubý Rohozec, Dlaskův statek, zřícenina Trosky a basilika minor sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí.
Další zajímavá místa:
Hrady vč.zřícenin: Houska, Valdštejn, Bradlec, Děvín, Hamrštejn, Sloup v Čechách, Lipý, Hřídelík, Kumburk (hrad), Návarov, hrad Raimund, Ronov, Rotštejn, Starý Berštejn, Stohánek, Štěpanice, Vítkovec (zřícenina), Vranov, Frýdštejn, Jestřebí, Ralsko, Svojkov
Zámky vč.zřícenin:
Doksy, Hrubá Skála, , Jilemnice, Liberec, Nový Berštejn, zámek Sloup v Čechách, Sychrov, Zahrádky,
Církevní památky:
poutní bazilika Navštívení P. Marie v Hejnicích, boží hrob u Velenic, johanitská komenda Český Dub, Krásná – Kittelův dům, Letařovice –kostel sv. Jakuba Staršího s kostnicí, Ves – půvabný venkovský kostelík, Zdislavina studánka
Turistická střediska:
Bedřichov, Hrabětice, Josefův Důl, Doksy, Horní Maxov, Hrubá Skála, Janov nad Nisou, Jizerka, Líšný, Malá Skála, Nová Louka, Polubný, Příchovice, Rejdice, Sedmihorky, Sloup v Čechách, Smědava, Staré Splavy, Horní Mísečky
Výběr přírodních krás:
Bozkovské dolomitové jeskyně, Čap, Čertova zeď, Frýdlantské cimbuří, Hruboskalsko, Ještěd, Jizera, Klíč, Kotel, Kozákov, Luž, Meandry Ploučnice, Meandry Smědé, Panská skála, Popova skála, Riegrova stezka, Štolpichy, Vlhošť, Vranovské skály
Méně informací