Hrad Beckov

Hrad Beckov

kraj: Trenčiansky kraj
okres: Trenčín

Termín 01.04.-14.04. 14.04.-30.06. 30.06.-30.10.
dospělý - řádné lůžko v 1/2+1 pokoji, polopenze 13 150 11 830 16 590
dítě (5-12 let) na přistýlce v 1/2+1 pokoji, polopenze 8 080 7230 8 350
dospělá osoba na přistýlce v 1/2+1 pokoji, polopenze 9 700 9 480 10 710

Ubytování v okolí

Hotel Magnus
Trenčín
Trenčiansky kraj
Hotel Most Slávy
Trenčianske Teplice
Trenčiansky kraj
Hotel PANORAMA****
Trenčianske Teplice
Trenčiansky kraj
Hotel*** Margit
Trenčianske Teplice
Trenčiansky kraj
Hrad Beckov (původně též: Blundus, Bolondos) je rekonstruovaná hradní zřícena na strmém, 60 metrů vysokém skalisku – brale – nad městečkem Beckov. Hrad je Národní kulturní památkou.

Ruiny horního a dolního hradu jsou pozůstatkem paláců, hospodářských a obranných budov a opevnění. Pozoruhodná je otevřená neukončená velká dělová bašta na dolním nádvoří. Typologicky zvláštní je horní, pravidelně vymezené nádvoří, dříve přístupné podjezdem, obklopené zbytky palácových konstrukcí a dřívější vstupní fasádou kapličky.

Beckov je mohutný a jeden z nejromantičtějších slovenských hradů. Hrad Beckov leží na západním okraji Považského Inovce a dosahuje rozlohy zhruba 1,45 hektaru. Rozkládá se na mohutném skalním bradle vysokém až 60 metrů, díky němuž vytváří úžasnou krajinnou dominantu a z něhož hradní páni kontrolovali brod a mýto přes Váh na pomezí Trenčianské a Nitranské župy.

Historie:

O hradu se jako o starém se zmiňuje už uherská Anonymova kronika z 12. století. Potvrdil to i archeologický výzkum, podle kterého nejstarší osídlení skaliska pochází z pozdně laténského období, z přelomu letopočtu.

Vápencový útes nad brodem na pomezí Trenčínské a Nitranské župy měl značný strategický význam, a proto na něm byl v 13. století vybudován kamenný hrad. Tvořila jej čtyřhranná věž s ochrannou zdí, k níž přiléhal dvoupatrový palác. V čase rozmachu moci Matúše Čáka Trenčanského byl Beckov jeho majetkem.

V druhé polovině 14. století se na hradě objevují páni ze Štibořic, původem z Polska. Ti v té době představovali jeden z nejmocnějších uherských rodů. Za jejich vlády zažil hrad, který se stal střediskem jejich rozsáhlých majetků, svůj největší rozmach. Na přelomu 14. a 15. století přistoupili k jeho honosné přestavbě, při níž byly zvýšeny hradní věže a postaven horní gotický palác s rytířskou síní a kapličkou.

V polovině 16. století byl hrad vzhledem k hrozícímu tureckému nebezpečí opevněn. Tehdy byla na dolním nádvoří vybudována dělová věž a došlo i ke zvýšení obvodových zdí hradu. V té době byl již hrad majetkem rodu Bánffyovců. Po jejich vymření v roce 1646 si hrad a panství rozdělili jejich nástupci. Ti se však už nestarali o údržbu a opravy a hrad začal pomalu chátrat. Požár, který zde vypukl roku 1727, zničil většinu budov a od té doby je hrad opuštěný.

Informace:

Hrad Beckov bývá otevřen vždy od 1. května do 15. října v úterý - neděli od 9.00 do 18.00. Vstupné stojí 1 EURo pro dospělé a pro děti starší 6 let 0,70 EUR.

Další informace naleznete na stránce
obce Beckov. K hradu se nejsnadněji dostanete z obce Beckov kolem židovského hřbitova.

V samotné obci můžete navštívit muzeu a další pamětihodnosti.
foto foto foto