Považský Inovec

Považský Inovec je geomorfologický celek na západním Slovensku. Základní (jádrové) pohoří zabíhající do Podunajské nížiny patří do Fatransko-tatranské oblasti. Pohoří je nejmohutnější ve své severní části, sousedící se Strážovskými vrchy, které dominuje nejvyšší vrch Inovec (1042 m). Směrem na jih pozvolna klesá do Podunajské nížiny, která jej obklopuje.

Klimaticky spadá do mírně teplé oblasti. Setkávají se zde teplomilné a horské druhy rostlin, druhově rozmanité je i zastoupení živočichů. Lidské osídlení se datuje od starší doby kamenné. 

Geomorfologicky se dělí na: Vysoký Inovec (Inovec 1042 m), Nízký Inovec (Bezovec 743 m), Krahulčí vrchy (Marhát 748 m), Inovecké podhůří (bez výrazných vrcholů, na východ od Beckova 550 m).

V pohoří pramení jen malé toky odvodňující jeho západní část do Váhu a východní část do řeky Nitry. Zejména v severní části je zaznamenán poměrně vysoký výskyt pramenů minerálních vod - takzvané kyselky. Mezi nejdůležitější prameny patří termální vývěry procházející skrz tektonické zlomy v Piešťanech v oblasti Kúpeľného ostrova. Jde o vzácný druh léčivé vody dosahující teploty až 60°C.

Více informací

Počasí

Fotogalerie

  

Považský Inovec - ubytování

Hotel LUX
Piešťany
cena od
Penzión Dahlia
Zlatníky
cena od
PLATANUS
Beckov
cena od
500 Kč
Další ubytovací zařízení