Další novinky

26.09.2020,  Soběslav Zveme Vás na již tradiční drakiádu
25.09.2020 - 27.09.2020,  Břeclav Tradice svatováclavských
19.09.2020 - 20.09.2020,  Ostrava Největší bezpečnostní show
27.08.2020 - 28.08.2020,  České Budějovice Centrum města
22.08.2020,  Praha Rumfest je zábavně vzdělávací oslava

DOŽÍNKY VE SKANZENU V KOUŘIMI

22.08.2020,  Muzeum lidových staveb v Kouřimi

Vypravte se s námi do 19. století na dožínky - slavnost po ukončení žní. Čeká vás dožínkový průvod, uvidíte a vyzkoušíte si řadu řemesel, poučíte se o konopí, budeme péct chleba a vyrábět ozdoby na dožínkový věnec... A žádné davy!

V 11:00, 14:00 a 16:00 hodin projde areálem muzea za zpěvu a tance dožínkový průvod. U sochy sv. Donáta se ženci pomodlí ke svému patronovi – ochránci před bleskem a bouřkou. Nejkrásnější žnečka předá rychtáři dožínkový věnec.

Bude se tkát na tkalcovském stavu z 18. století, kovat ve starobylé kovárně, děti si určitě rádi ukovají vlastní hřebík a společně s rodiči vyrobí slaměnou ozdobu na dožínkový věnec.  

Dozvíte se o způsobech využití konopí nejen v české lidové tradici a jídelníčku našich předků v době žní. Na prostřeném stole uvidíte čerstvě připravené tradiční pokrmy, které většina z nás ke své velké škodě nikdy nejedla.

Pečení v chlebové peci není jednoduchá věc. Seznámíte se s celým procesem od topení, vymetání a zadělávání těsta k hotovému pečivu. Svoji šikovnost si ověříte při pečení chlebových uzlíků a vdolků, znalosti pak při poznávání různých druhů obilovin a luštěnin.

Velkým lákadlem jistě bude možnost vyzkoušet si sečení obilí a vázání snopů či ukázka fungování hrsťové sekačky. Vystaveny budou stroje a nářadí pro žňovou seč, pluhy a stroje pro podmítku, orbu, přípravu půdy a setí. 

Své řemeslo předvedou Bednáři Plzeňského Prazdroje a zájemci si vyzkouší, jak některé z bednářských dovedností sami zvládnou.

Bylinkářka Jana Hunalová nabídne vlastní bylinné čaje a ráda poradí, firma Likeria z Kouřimi nabídne speciální alkoholové nápoje a sirupy zajímavého složení. Nebude chybět tradiční občerstvení podávané ve starobylé hospodě zvané Šperkovna.

V muzeu probíhá výstava "Od Markéty k Matičkám", pracovníci muzea v dobovém oblečení hospodářů k ní podají odborný výklad.